Darmowa dostawa od 249zł! Produkty oznaczone czasem wysyłki 24h realizujemy tego samego dnia do godziny 14:00!
Jak podłączyć żyrandol i zamontować go przy suficie?
Jak podłączyć żyrandol i zamontować go przy suficie?

Żyrandol wybrany i kupiony – pozostaje tylko montaż. Ale jak podłączyć żyrandol – zrobić to samodzielnie czy z pomocą fachowca? Jeśli temat elektryczności nie jest Ci obcy oraz uważasz, że poradzisz sobie z tym zadaniem, to do dzieła! Z artykułu dowiesz się, jak poprawnie i bezpiecznie zamontować lampę sufitową. A co najważniejsze – jak zrobić to samodzielnie.

Montaż lampy – od czego zacząć?

Zanim przejdziemy do konkretnych instrukcji, z których dowiesz się, jak podłączyć lampę sufitową samodzielnie – zacznijmy od podstaw. Oto kilka dobrych rad na początek.

  1. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zanim zaczniesz jakiekolwiek działania instalacyjne koniecznie odłącz główne zasilanie w swoim domu! Następnie sprawdź próbówką, czy na pewno w żadnym z kabli nie ma już prądu. Dopiero kiedy się upewnisz, że wszystko jest ok, możesz zabrać się za instalację. 
  2. Naszykuj wszystkie niezbędne narzędzia. Co będzie potrzebne? Śrubokręt, wiertarka lub wkrętarka, próbnik, taśma izolacyjna oraz nóż. Zdecydowanie ułatwi to pracę! 
  3. Przygotuj kable. Usuń kolorowe osłonki, tak by został ok. 1 cm czystego przewodu. Wszystkie kable łącz zgodnie z kolorem oraz przy użyciu kostki i śrubokrętu.
  4. Pamiętaj o kolorach kabli:
  • czarny lub brązowy – faza,
  • niebieski lub szary – przewód neutralny, 
  • żółto-zielony – uziemienie.  

Jak podłączyć żyrandol na 1, 2, 3, 4, 5 lub więcej żarówek?


Po pierwsze chcemy zwrócić Ci uwagę na ważną rzecz! Musisz wiedzieć, że jeśli z sufitu wystają tylko 3 przewody, to lampę można zamontować na jednym włączniku. Co to oznacza? Brak możliwości zapalenia tylko części żarówek w lampie – zawsze będą włączać się wszystkie jednocześnie. Zatem, jak podłączyć żyrandol na dwa włączniki? To wymaga dostosowania instalacji elektrycznej, a w konsekwencji 5–ciu wystających z sufitu kabli.

Przejdźmy teraz do tego, jak podłączyć żyrandol:

  • na 1 lub 2 żarówki: jeśli z żyrandola wystają dwa kable, to połącz je z wystającym z sufitu kablem zerowym i fazowym. W sytuacji, kiedy żyrandol posiada dodatkowy przewód ochronny, podepnij go do żółto–zielonego kabla zwisającego z sufitu. Zdarza się również, że z sufitu wystają 4 przewody, a z lampy 2 lub 3. Trzeba wtedy wyłączyć zasilanie i upewnić się próbnikiem, czy w obu jest prąd. Jeśli tak, to ponownie odłączyć zasilanie i dokładnie zabezpieczyć taśmą izolacyjną jeden z nich.

 

  • na 3, 4, 5 żarówek lub więcej: jeśli 2 kable wystają z sufitu, to do przewodu zerowego podłącz 3 kable zerowe z lampy, a 3 przewody fazowe do brązowego lub czarnego w suficie. Jeśli z sufitu wystają 3 kable – postępuj tak, jak wspomnieliśmy wcześniej. Twoja instalacja elektryczna wymaga dostosowania, by nie musiały świecić się wszystkie żarówki jednocześnie. 

Podsumowując – teraz kiedy wiesz już, jak podłączyć żyrandol i kable w lampie sufitowej, możesz zabierać się za kolejne lampy. Jeśli nie masz jeszcze pełnego oświetlenia, to nasza hurtownia elektryczna posiada w swojej ofercie lampy wiszące, lampy stojące oraz plafony sufitowe. Znajdziesz u nas:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl