Produkty oznaczone czasem wysyłki 24h realizujemy tego samego dnia do godziny 14:00!
Producenci
Promocje
Grzejnik Termowentylator Farelka 2000W MIST termostat
Grzejnik Termowentylator Farelka 2000W MIST termostat

55,00 zł

Cena regularna: 68,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
szt.
Żarówka LED E14 G45 7W kulka barwa ciepła
Żarówka LED E14 G45 7W kulka barwa ciepła

3,29 zł

Cena regularna: 5,65 zł

Najniższa cena: 5,65 zł
szt.
Żarówka LED E27 G45 7W kulka barwa ciepła lub zimna
Żarówka LED E27 G45 7W kulka barwa ciepła lub zimna

2,99 zł

Cena regularna: 4,92 zł

Najniższa cena: 4,92 zł
szt.
Naświetlacz LED 10W 800lm barwa neutralna 4000k biały
Naświetlacz LED 10W 800lm barwa neutralna 4000k biały

12,99 zł

Cena regularna: 18,44 zł

Najniższa cena: 18,44 zł
szt.
Głowica termostatyczna TUYAsmart ZIGBEE Wi-Fi SMART + BATERIE GRATIS!
Głowica termostatyczna TUYAsmart ZIGBEE Wi-Fi SMART + BATERIE GRATIS!

139,99 zł

Cena regularna: 222,02 zł

Najniższa cena: 146,58 zł
szt.
Lampka solarna gruntowa SOL satyna
Lampka solarna gruntowa SOL satyna

11,63 zł

Cena regularna: 15,38 zł

Najniższa cena: 12,32 zł
szt.
Zestaw Oprawa hermetyczna 120cm ze świetlówkami LED barwa neutralna 4000k z odbłyśnikiem
Zestaw Oprawa hermetyczna 120cm ze świetlówkami LED barwa neutralna 4000k z odbłyśnikiem

64,99 zł

Cena regularna: 84,24 zł

Najniższa cena: 71,00 zł
szt.
Żarówka LED E27 8,5W (odpowiednik 60W) 806lm CIEPŁA / NEUTRALNA
Żarówka LED E27 8,5W (odpowiednik 60W) 806lm CIEPŁA / NEUTRALNA

5,49 zł

Cena regularna: 7,49 zł

Najniższa cena: 7,49 zł
szt.
Jak działają czujniki dymu i który z nich wybrać?
Jak działają czujniki dymu i który z nich wybrać?

W domach ogrzewanych kotłami węglowymi, olejowymi lub kominkami, wykrywacz dymu powinien być podstawowym wyposażeniem. Jak działają czujniki dymu, jakie rodzaje są dostępne na rynku i gdzie je zainstalować dla najlepszego efektu — tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czujnik dymu — dlaczego warto mieć go w domu?

W wielu krajach zachodniej Europy stosowanie czujników przeciwpożarowych jest wymagane przepisami prawa. U nas nie ma takiego obowiązku, ale coraz więcej osób ma świadomość, jak użyteczne są to urządzenia. Niezależnie od tego, jak zbudowany jest dom i w jaki sposób jest ogrzewany, pożar jest realnym zagrożeniem. Można mu jednak łatwo zapobiec, jeśli zostaniemy ostrzeżeni o pierwszych płomieniach i dymie. Tę funkcję pełnią właśnie wykrywacze dymu. Dobre czujniki dymu można kupić już za kilkadziesiąt złotych. To niewielka cena za możliwość ocalenia swojego majątku.

Jak działają czujniki dymu?

Na rynku dostępne są bardzo różne czujniki dymu. Jak działają te urządzenia, zależy od zastosowanej w nich technologii.

Najpopularniejsze są czujniki jonizacyjne, zwane również izotopowymi. Emitują one promieniowanie jonizujące powietrze w pomieszczeniu. To powoduje przepływ energii elektrycznej o niewielkim natężeniu. Kiedy pojawia się dym, jego cząsteczki łączą się ze zjonizowanymi cząsteczkami powietrza i zmniejszają natężenie prądu, co uruchamia alarm.

Inaczej działają detektory optyczne lub inaczej fotoelektryczne. Za pomocą fotokomórki stale rejestrują światło w pomieszczeniu. Kiedy pojawia się dym, światło się załamuje. Czujnik wykrywa tę zmianę i uruchamia alarm.

Kolejny rodzaj to czujniki termiczne, które analizują poziom temperatury. Uruchamiają alarm w momencie, gdy przekroczy ona ustalony poziom lub gdy wystąpi jej nagły skok.

Na rynku dostępne są również urządzenia łączące dwa lub trzy typy detektorów.

Czujnik dymu - jaki wybrać?

Wybierając czujnik dymu, warto pytać o urządzenie z atestem lub pozytywną opinią techniczną. To zwiększy prawdopodobieństwo jego skutecznego działania.

Należy też zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. W niektórych miejscach może być trudno podłączyć urządzenie do sieci. Wtedy sprawdzą się czujniki na baterie. Przydatną funkcją czujników jest przycisk kontrolny. Pozwala on sprawdzić, czy detektor nadal działa. Warto przeprowadzać taką kontrolę co kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli urządzenie zasilane jest bateriami. Na rynku są też urządzenia z wyświetlaczem lub diodami sygnalizującymi poziom naładowania baterii — to bardzo praktyczne rozwiązanie.

Większość czujników wyposażona jest w dwa typy sygnalizacji — świetlną i dźwiękową. Alarmy dźwiękowe w tych urządzeniach często mają głośność na poziomie 90 dB, co oznacza, że potrafią wybudzić nawet z najtwardszego snu. Jeśli jednak masz duży dom, możesz poszukać urządzenia z regulacją głośności i możliwością ustawienia jej na wyższym poziomie.

Ciekawą funkcją dostępną w niektórych czujnikach jest również pamięć rejestrująca przeszłe zdarzenia. Pozwala ona sprawdzić, czy pod naszą nieobecność nie doszło do uruchomienia alarmu. Są też czujniki z wi-fi, które mogą informować o niebezpieczeństwie, nawet gdy nikogo nie ma w domu. Rozważ ich zakup, jeśli dom często stoi pusty.

Jak widać, jest wiele dodatkowych funkcji, w jakie może być wyposażony czujnik dymu. Jaki wybrać spośród nich wszystkich — każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niezależnie od dokonanego wyboru, na pewno będzie on lepszy niż brak jakiekolwiek czujnika w domu.

Gdzie zamontować czujnik dymu

Zastanawiasz się, gdzie zamontować czujnik dymu? Jeśli planujesz zakup tylko jednego urządzenia, najlepiej będzie umieścić go w pomieszczeniu, w którym istnieje największe ryzyko wystąpienia pożaru, czyli np. w pokoju z kominkiem lub w kotłowni. Dobrym pomysłem jest jednak wyposażenie domu w kilka takich czujników, z uwzględnieniem ich powierzchni pracy. Wtedy można zamontować je również w pokojach dzieci czy osób, które palą papierosy. Montaż czujnika dymu w kuchni jest dyskusyjny, ponieważ może tam często dochodzić do fałszywych alarmów np. podczas smażenia.

Czujniki czadu i czujniki gazu montuje się przede wszystkim w pobliżu łazienek z piecykami gazowymi i pomieszczeniach z kominkami. Należy pamiętać o tym, by nie instalować ich na suficie, ponieważ czad czy propan butan z butli gazowej nie unoszą się zbyt wysoko.

Detektora czadu i gazu nie należy montować zbyt blisko okien i kratek wentylacyjnych oraz bezpośrednio nad kuchenką, piecykiem czy kominkiem. Nie powinny znajdować się również w miejscach o wysokiej wilgotności. Szczegółowe informacje na temat takich ograniczeń zawsze znajdują się w instrukcji producenta — to lektura obowiązkowa!

Podsumowanie

Wykrywające dym i gaz alarmy i czujniki do domu to niezbędne wyposażenie. Są one małe, proste w obsłudze i charakteryzują się długą żywotnością. Nasza hurtownia elektryczna ma w ofercie takie urządzenia w cenie kilkudziesięciu złotych. To niewielki koszt za wczesne ostrzeżenie o niebezpieczeństwie i ochronę zdrowia i życia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl